فیلم؛ اعطای نشان سرتیپی به پنگوئن در اسکاتلند

1

طی مراسمی نظامی به «نیلز اولاف» پنگوئن پادشاه نروژ که در باغ وحش ادینبورگ اسکاتلند اقامت دارد، نشان سرتیپی اعطا شد

تبریز؛ پدر سالخورده زندانی امنیتی را کتک زدند

0

پدر سالخورده زندانی توسط معاون دادستان ضرب و شتم و راهی بیمارستان شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته پدر سالخورده ایرج محمدی زندانی امنیتی زندان مرکزی تبریز که بعد از ۱۰ روز بی خبری از فرزندش به دادستانی این شهر برای پیگیری سرنوشت فرزندش مراجعه کرده بود، توسط معاون دادستان استان آذربایجان شرقی «سید محسن قریشی» مورد هتک حرمت و ضرب‌وشتم قرار گرفت و از دادسرا راهی بیمارستان شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه اول شهریورماه ۹۵، پدر ایرج محمدی زندانی امنیتی توسط معاون دادستان استان آذربایجان شرقی «سید محسن قریشی» مورد هتک حرمت و ضرب‌وشتم قرار گرفت.

پدر ایرج محمدی در گفتگو با گزارشگر هرانا در مورد این رویداد توضیح داد: “روز دوشنبه، بعد از ۱۰ روز که پسرم از زندان تبریز زنگ نزده بود و من و مادرش بی‌خبر و نگران مانده بودیم، به دادستانی رفتم تا از سرنوشت فرزندم خبر بگیرم. اما به من جوابی ندادند.”

آقای محمدی در ادامه افزود: “بعد از آن گفتم من همین‌جا می‌نشینم تا از فرزندم خبری بگیرم. که در این موقع با دستور آقای قریشی معاون دادستان، سربازها مرا مورد هتک حرمت و ضرب و شتم قرار داده و آقای قریشی خودش نیز یک لگد به من زد. آبروی مرا جلوی مردم بردند و مرا از دادستانی بیرون انداختند که درنتیجه این اقدام کارم به بیمارستان نیز کشید.”

پدر این زندانی امنیتی درپایان با تاکید بر این‌که مورد «ظلم و بی‌حیثیتی» قرار گرفته تصریح کرد: “قصد شکایت از آقای قریشی را دارم، امیدوارم مسئولین بالاتر از او جوابگو باشند.”

پیش از این هرانا گزارش کرده بود، آقای قریشی دربازدید از زندان تبریز و اعتراض ایرج محمدی و محمدامین آگوشی دو زندانی امنیتی در زندان زندان، در روز ۲۳ مردادماه دستور به « لغو مرخصی، ملاقات و تلفن» آن‌ها را داد. این دو زندانی نیز با دوختن دهان خود دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند و با دستور این مقام قضایی به مدت ۱۰ روز به سلول‌های انفرادی بند ویژه این زندان منتقل شدند.

نهایتا بعد از ۱۰ روز آزار و اذیت در سلول انفرادی، روز دوشنبه اول شهریور، این دوزندانی با قول مساعد مدیر داخلی زندان «آقای شکری‌پور» به اعتصاب غذای خود پایان داده و از سلول‌ انفرادی به بندهای جداگانه (غیر از بند سابق خود) منتقل شدند.

ایرج محمدی به بند ۹ و محمد امین آگوشی به بند «سه گانه» (مخصوص سارقین) منتقل شدند که آقای آگوشی از رفتن به این بند خودداری کرده و در حال حاضر به طور موقت در قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود.

این درحالی است که این زندانیان وسایل شخصی خود را همراه نداشته و به بندهای سابق خود نیز بازنگشته اند که این مورد نیز مشکلاتی را برای آن‌ها بوجود آورده است.

شایان ذکر است، ایرج محمدی در اردیبهشت ماه سال ۸۸ به همراه محمدامین آگوشی و احمد پولادخانی به اتهام جاسوسی دستگیر و سرانجام در فروردین ۱۳۹۱ هر کدام به ده سال حبس تعزیری همراه با تبعید محکوم شدند.

هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود، آقای محمدی در زاهدان مورد معاینه قرار گرفت و توسط کمسیون پزشکی تایید شد که ایشان باید تحت درمان باشد. اما این روند در زندان تبریز رعایت نمی شود و مسئولین زندان جواب مناسبی نمی دهند. هم اکنون وضعیت وی نامناسب است. به دلیل شرایط سخت زندان و تحمل هشت ماهه سلول انفرادی در بازداشتگاه سپاه پاسداران ارومیه که توام با ضرب و شتم بوده و بطور خاص به دلیل ضرباتی که به سرش خورده دچار بیماری و اختلالات اعصاب و روان شده است و در حال حاضر در زندان تبریز نیازمند درمان و دارو است.

محمد امین آگوشی در تاریخ اول مهرماه ٨۶ به اتهام جاسوسی و همکاری به نفع حکومت اقلیم کردستان بازداشت شد. ۷ ماه و ۲۰ روز در سلول های انفرادی قرارگاه رمضان وزارت اطلاعات واقع در شهرستان ارومیه جهت بازجویی بسر برد و پس از گدشت ۸ ماه از بازداشت خود با قرار وثیقه ی ۱۵۰ میلیون تومانی که از سوی شعبه ی ۲ بازپرسی دادسرای نظامی ارومیه توسط بازپرس پرونده آقای باغبان صادر شده بود، آزاد شد.

در اردیبهشت ماه سال ٨۶ با مراجعه به شعبه ی ۲ دادسرای نظامی شهرستان ارومیه به ریاست آقای حافظ غفاری و قاضی پرونده آقای صمیمی، تفهیم اتهام و به اتهام محارب متهم شناخته شد و به زندان مرکزی ارومیه انتقال داده شد. پس از گذراندان ۴ ماه در زندان مرکزی ارومیه بعد از ۵ جلسه تشکیل دادگاه به ریاست حافظ غفاری با توهین حکم اعدام از طریق تیرباران صادر و اعلام گردید.

با اعتراض به حکم صادر شده، پرونده برای دادرسی به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ به ریاست محمد سلیمی انتقال داده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به استناد ماده ۱۰۹ قانون اساسی تایید گردید.

در سال ۱۳۸۹ پرونده برای اعاده ی دادرسی باز و به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ فرستاده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید تغییر پیدا کرد.

وی درمرداد ماه ۱۳۹۱ به زندان مرکزی زاهدان تبعید شده و بعد از یکسال موافقت دادستان دادسرای نظامی به مرخصی اعزام شد.

ایرج محمدی و محمد امین آگوشی در فروردین سال جاری از زندان زاهدان به زندان تبریز منتقل شدند.

کاریکاتور؛ آتنا هفته دولت را تبریک می گوید..!

0

به گزارش گلدنیوز، آتنا فرقدانی کاریکاتوریست و هنرمند جوان با کشیدن کاریکاتوری گویا (کاریکاتور زیر) هفته دولت را تبریک گفت.
” دولت”
این هفته را به تمامی دولتمردان! تبریک می گویم…!
بالا رفتن آمار اعدام ها در ایران را تبریک می گویم! تبریک برای پیوستن زنان به مردان و کودکان در زباله گردی خیابان ها! تبریک برای بالا رفتن آمار بیکاری!تبریک برای روی آوردن بسیاری از دانشجویان به دستفروشی در خیابان ها و مترو! تبریک برای بالا رفتن آمار کودکان کار! تبریک برای بالا رفتن روحیه ی خشونت و افزایش جرایم و جنایات در جامعه! تبریک برای بالا رفتن آمار اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان! تبریک برای فاجعه ای که در زندان قرچک بر سر زنان می آید! تبریک برای گرانی و تورم سرسام آور! تبریک برای بالا رفتن آمار خودکشی! تبریک برای بی تدبیری در بحران آب! تبریک برای به شلاق کشیدن کارگران زحمتکش به جای بوسه بر دستانشان! تبریک برای تعطیلی کارخانجات و نابودی بخش خصوصی،تولید و کسب و کار و تجارت! تبریک برای رو به نابودی رفتن میراث تاریخی و باستانی(حقوق فرهنگی)ایران!تبریک برای واردات بی رویه! تبریک برای رو به نابودی رفتن کشاورزی در ایران! تبریک برای خروج دانشجویان،سرمایه داران و نخبگان از کشور! و تبریک ویژه ای هم دارم برای فیش های نجومی حقوقی که به پاس این همه زحمات دریافت می کنید…!

معاون روحانی: 30 میلیون دلار تو هواپیما گم شد

0معاون اول روحانی عصر سه شنبه در پایان سفر یک روزه خود به استان قزوین تاکید کرد: عده‌ای هر دروغی را جعل کردند تا شاید من را در راه مقابله با فساد وادار به عقب‌نشینی کنند.

اسحاق جهانگیری گفت: هنوز ابعاد قضیه بابک زنجانی باز نشده اما حتی یک نفر از آن‌هایی که روی حقوق‌های میلیونی معرکه گرفتند نیامدند این قضیه را باز کنند. در حالی که می‌توان از این داستان ده‌ها فیلم ساخت و کتاب نوشت.

معاون اول روحانی گفت: به خاطر آزرده نشدن خاطر مردم خیلی از مسائل را نمی‌گوییم. زمانی گروهی تصمیم گرفتند که در دوران تحریم از یکی از کشورهای خارجی پول بیاورند. در بانک مرکزی آنجا 130 میلیون دلار تحویل آن‌ها دادند و همان‌طور در هواپیما نشستند و وقتی به ایران بازگشتند 100 میلیون دلار به بانک مرکزی تحویل دادند. وقتی هم پرسیده می‌شود که 30 میلیون دلار چه شد می‌گویند نمی‌دانیم گم شده است. تا این لحظه هم گم شده است.

بازداشت یک اروپايی 28 ميليون دلاری در ایران

0

روزنامه اعتماد: مديرعامل صندوق بازنشستگي كشور از بازداشت فردي يوناني كه در معامله‌اي، ۲۸ ميليون يورو پول‌هاي صندوق بازنشستگي را بازنگردانده بود خبر دادو گفت: در دو حوزه بيمه‌اي و اقتصادي فعال هستيم و در اين ٢ سال سعي شده ساماندهي تخصصي كه در شركت‌هاي تابعه وجود نداشت ايجاد شود. ٢٠ هزار ميليارد تومان ثروت صندوق است كه در قالب شركت‌هاي مختلف وجود دارد. ٦ هلدينگ در حوزه حمل و نقل و گردشگري، انرژي، صنعت و معدن، مواد غذايي، كشاورزي و دارويي، ساختمان و عمران، بيمه و بازار سهام فعاليت دارند.

اسلاميان با اشاره به وضعيت ركود در كشور و منابعي كه از شركت‌ها خارج و توسط دادستاني بازگردانده شده، گفت: آخرين مورد مربوط به فرد يوناني بود كه در جريان معاملات ٢٨ ميليون يورو از منابع شركت نفتكش را كه زيرمجموعه صندوق بود، از اوايل سال ٩٢ در اختيار داشت و تحويل نداده بود. اين فرد به گفته دادستاني، سه هفته پيش بازداشت شده و اميدواريم اعتباراتي كه ٣ سال است دراختيارش بوده و پرداخت نكرده به بيت‌المال برگردد.

دستیارهیلاری متهم به همکاری با نشریه اسلامی

0به نوشته برخی رسانه‌های آمریکایی، هما عابدین، دستیار نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با یک نشریه رادیکال اسلامی همکاری داشته است. اما سخنگوی کلینتون گفته که نام عابدین تنها در سرصفحه نشریه می‌آمده است.

برخی رسانه‌های محافظه‌کار آمریکایی نوشته‌اند که هما عابدین، دستیار هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سالها با یک نشریه رادیکال اسلامی همکاری داشته است.

از جمله فوکس نیوز می‌نویسد: «همکار کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون و زنی که در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مدیریت امور رئیس جمهور در کاخ سفید را بر عهده خواهد گرفت، به مدت یک دهه سردبیر یک نشریه رادیکال اسلامی بوده که با برخورداری زنان از حقوق انسانی خود مخالفت می‌کرده و آمریکا را در حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم می‌دانسته است.»

این نشریه می‌نویسد که یکی از دستاوردهای مهم هیلاری کلینتون این بود که در کنفرانس جهانی زنان در پکن در سال ۱۹۹۵ اعلام کرد: «حقوق زنان حقوق بشر است.»

به نوشته فوکس نیوز، اما پس از این، به گفته خود کلینتون “حادثه تاریخی و دگرگون‌ساز”، هما عابدین در یک نشریه سعودی مشغول به کار بوده که مخالف عقیده فمینیستی یاد شده بوده است.

به گزارش این رسانه آمریکایی، در آن زمان هما عابدین هم دستیار سردبیر “نشریه امور اقلیت مسلمان” Journal of Muslim Minority Affairs بود و هم در کاخ سفید به عنوان کارآموز برای “بانوی اول” که هیلاری کلینتون بود کار می‌کرد. مادر پاکستانی او هم که اکنون استاد علوم اجتماعی در جده است، مدیر مسئول نشریه بود.

نشریه یاد شده توسط “انستیتوی امور اقلیت مسلمان” از سال ۱۹۷۹ منتشر شده است. این مؤسسه توسط پدر هندی-بریتانیایی هما عابدین تأسیس شده و هدف خود را پژوهش درباره موضوعات مرتبط با اقلیت مسلمان کشورهای غیرمسلمان اعلام کرده است. برخی منابع دفتر مرکزی این نشریه را لندن و برخی در عربستان سعودی ذکر کرده‌اند.

تکذیب خبر همکاری فعال با نشریه

پس از پخش خبر همکاری هما عابدین با نشریه یاد شده، روزنامه “نیویورک پست” که یکی از انتشاردهندگان خبر مزبور بود نوشت که دستیار کلینتون ایفای نقش فعال در انتشار نشریه رادیکال اسلامی را انکار می‌کند.

نیک مریل، سخنگوی هیلاری کلینتون، چند ساعت پس از آنکه خبر مربوط به هما عابدین مثل بمب منفجر شده بود، اعلام کرد: «آن‌گونه که من متوجه شده‌ام نام عابدین به سادگی در فهرست سرصفحه نشریه گنجانده شده بوده و او نقشی در ویراستاری مطالب نداشته است.»

نام هما عابدین ۴۰ ساله که دارای دکترای ژورنالیسم از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکاست، به عنوان “دستیار سردبیر” از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ در سرصفحه نشریه آمده است.

دردسر تازه کلینتون در کارزار انتخاباتی

موضوع استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل شخصی‌اش برای ارسال پیام‌های کاری بار دیگر برای او دردسرآفرین شده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که قرار است بخشی از حدود ۱۵ هزار ایمیل کلینتون منتشر شود.

در تب و تاب کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون موضوع استفاده او از ایمیل شخصی‌اش برای فرستادن نامه‌های الکترونیکی کاری بار دیگر مسئله‌ساز شده است.

کلینتون در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ که در رأس وزارت خارجه آمریکا قرار داشت، از ایمیل شخصی برای ارسال پیام‌ها و نامه‌هایی الکترونیکی که حاوی اطلاعات مهم هستند، استفاده کرده بود.

دادستان کل آمریکا نیز در اوائل ماه ژوئیه اعلام کرده بود که توصیه پلیس فدرال آمریکا را در این‌باره می‌پذیرد و علیه کلینتون اعلام جرم نمی‌شود.

اما موضوع ایمیل‌ها اکنون بحث تازه‌ای را به دنبال داشته و حال یک قاضی دادگاه فدارل آمریکا از وزارت خارجه آمریکا خواسته است که امکان انتشار این ۱۴ هزار و ۹۰۰ ایمیل را بررسی کند.

انتشار ایمیل‌های تازه از هیلاری کلینتون که ممکن است در ماه اکتبر روی دهد، بدون شک فرصتی مناسب برای دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری، خواهد بود تا در آستانه برگزاری انتخابات به رقیب دمکرات خود حمله برد.

اگر چه هیلاری کلینتون هم‌اکنون در نظرسنجی‌ها از دونالد ترامپ پیشی گرفته است، اما جنجال‌هایی از این دست می‌تواند بر سرنوشت او در انتخابات تاثیرگذار باشد. انتخابات آمریکا در روز ۸ نوامبر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

کشته شدن سرباز آمریکایی در درگیری با طالبان

0

یک سرباز آمریکایی در عملیات ضد طالبان در افغانستان کشته شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ناتو امروز-سه‌شنبه- از کشته شدن یک سرباز آمریکایی در عملیات ضد طالبان در افغانستان خبر داد.

ناتو اعلام کرد: «یک سرباز آمریکایی در عملیات ضد طالبان در افغانستان کشته شد. همچنین یک سرباز آمریکایی دیگر و شش سرباز افغان در این عملیات مجروح شدند.»

خبر بازداشت عضو تیم ظریف به اتهام جاسوسی

1“دری اصفهانی” مسئول امور بانکی تیم مذاکره کننده هسته‌ای بازداشت شد

برخی منابع خبری اعلام کردند: عضو دو تابعیتی تیم مذاکره کننده هسته‌ای که مسئولیت امور بانکی این تیم را برعهده داشت، توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

به نقل از نسیم آنلاین (یک منبع امنیتی)، یکی دو روزی است که اخبار پراکنده‌ای از بازداشت یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور در فضای مجازی منتشر می‌شود خبری که از سوی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری خود تکذیب شد.

پس از تکذیب این خبر یک کانال تلگرامی از جزئیات جدیدی در خصوص این پرونده خبر داد و با رد تکذیبیه بهرام قاسمی (سخنگوی وزارت خارجه) بر بازداشت این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد.

کانال تلگرامی “بخش مراقبتهای ویژه خبری” در مطلبی در خصوص دستگیری متهم ایرانی دو تابعیتی نوشت:

روز سه شنبه 26 مردادماه سال جاری بود که رسانه‌ها خبری را از قول دادستان تهران در خصوص دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس منتشر کرده بودند. جعفری دولت آبادی همچنین افزوده بود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.

پیگیری ها و شنیده های کانال “بخش مراقبت های ویژه خبری” منجر به کسب اخبار جدید و مهمی در خصوص این دستگیری و هویت و جایگاه فرد بازداشت شده گردیده است.

خبرها حاکی است فرد دو تابعیتی بازداشت شده علاوه بر فعالیت های اقتصادی دولتی و خصوصی، “مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده” و “نماینده یکی از نهادهای مالی” در این تیم است.

وی در هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یکی از عناوین اتهامی وی دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی است.

پیگیری‌ها مشخص کرده وی در حالی که تحت عنوان مشاوره و هیئت مدیره برخی بانک‌ها جزو یکی از نجومی بگیران دولت بوده، در ازای ارائه اطلاعات مختلف داخلی (که به جهت حضور در سطوح عالی مدیریتی اطلاعات مهمی را در اختیار داشته) به موسسات تاثیرگذار بر تحریم‌ها مبلغی در حدود ماهانه 7500 پوند (حدود 30 میلیون تومان) دریافت می‌نموده است.

اخبار تکمیلی حاکی از تلاش تیم رسانه‌ای دولت در جهت مسکوت گذاشته شدن و تکذیب این بازدشت می باشد.

پس از اعلام این خبر سیدیاسر جلالی کارشناس سیاسی و معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود مبادرت به افشای نام این عضو تیم مذاکره هسته‌ای با تابعیت دوگانه کرد.

جبرائیلی در کانال تلگرامی خود نوشت:

این خبر درست است که عضوی از ستاد اجرای برجام بازداشت نشده است. اما دری اصفهانی مسئول بانکی تیم مذاکره کننده(تبعه انگلیس) به اتهام جاسوسی در بازداشت است. فرجام چنین برجامی چندان مبهم نیست.

پس از جبرائیلی جزئیات جدیدی توسط کانال تلگرامی در خصوص آقای دری اصفهانی منتشر شد. کانال تلگرامی مجال نوشت:

‏‏منبع آگاه وزارت امور خارجه بازداشت یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام به اتهام جاسوسی را کاملا کذب و بی‌اساس دانست.

احتمالاً انگلیس⁩ بخشی از دارایی بلوکه شده ایران را آزاد کرده تا عضو انگلیسی⁩ کمیته بانکی برجام، آزاد شود و به آغوش ⁧برجامیان⁩ ایران برگردد!

یک اشکال اساسی برجام، همین حضور اتباع آمریکا و انگلیس در طرف ایرانی مذاکره و اجرا است؛ البته اتباع فکری به شدت خطرناک‌ترند.

‏گفتگوی جذاب دنیای اقتصاد با آقای دری اصفهانی عضو بانکی و مالی گروه مذاکره‌کننده را حتماً ببینیم. بخش‌های مربوط به تحصیل و کار در #انگلیس هم جالب است!

همچنین پیش از این برخی پایگاه‌های خبری تحلیلی گفته بودند: دری اصفهانی فردی است غیر بانکی که دارای سابقه حسابداری در نهادهای انگلیسی و کانادایی! وی فارغ‌التحصیل کارشناسـی ارشـد حسـابداری از دانشگاه نفت است. دری البته سابقه عضویـت در جامعـه و انجمن حسـابداران خبره ایـران، عضویت پیوسـته در انجمن حسـابداران خبـره انگلسـتان و ولـز (ICAEW) و عضویـت در انجمن حسـابداران خبـره اُنتاریو در کانـادا (CICA) را در رزومه دارد و اکنون مدتی است که عضو هیات مدیره بانک سامان است!

پایگاههای نظامی ایران؛ افشاگری تازه منبع روسی

0اینترفاکس: رژیم ایران سایر پایگاه‌هایش را هم در اختیار روسیه می‌گذارد

به گزارش جام نیـوز، خبرگزاری روسی “اینترفاکس” از قول یک منبع خبری آگاه در ایران مدعی شد که توقف استفاده روسیه از پایگاه نظامی همدان به معنای تغییر موضع رژیم ایران برای همکاری با روسیه نخواهد بود و حتی تهران حاضر است به غیر از پایگاه همدان، دیگر ساختارهای نظامی ایران را نیز در اختیار روسیه قرار دهد.

اینترفاکس به نقل از منبع ایرانی خود اضافه کرد: «ایران تنها این موضوع را تصدیق کرده که عملیات استفاده از پایگاه همدان به صورت یکجانبه به تصمیم روسیه به اتمام رسیده است. این بدین معنا نیست که ایران روسیه را مجبور به تعجیل اتمام عملیات کرده و یا تصمیم خود را در این رابطه تغییر داده باشد. هیچ تغییری در رابطه با این موضوع اعمال نشده است.»

اعتراض بین المللی به حکم شلاق یک روزنامه نگار

0خبرگزاری هرانا ـ سازمان گزارش‌گران بدون مرز تأیید و افزایش حکم شلاق وبنگار و روزنامه‌نگار محمدرضا فتحی را در دادگاه تجدید نظر محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از گزارش گران بدون مرز، این سازمان اعتراض جدی خود را نسبت به تأیید و افزایش حکم شلاق وبنگار و روزنامه‌نگار محمدرضا فتحی اعلام کرد.

حکم شلاق وی از سوی شعبه ۱۰ دادگاه تجدید نظر ساوه در تاریخ ۱۲ ژویه از ۴۴۴ به ۴۹۵ افزایش یافته است. با نظرداشت دادگاه و اجرای اصل ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها « سه فقره هفتاد و چهار ضربه» مجازات اشد اجرا می‌شود.

در تاریخ ٢۴ فروردین ١٣٩۴ شعبه یک دادگاه کیفری شهرستان ساوه این روزنامه‌نگار را در پی سه شکایت مسوولان محلی با اتهام « توهین، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» تحمل ۴۴۴ ضربه شلاق با اجرای ۷۴ ضربه در ۶ بار محکوم کرده بود.

دادگاه تجدید نظر این‌بار به تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۵ حکم خود را «ضمن افزایش تعداد شلاق‌های تعزیزی از هفتاد و چهار ضربه به‌ سه فقره هفتاد و هفت ضربه شلاق بابت سه فقره بزه توهین و سه فقره هفتاد و چهار ضربه شلاق بابت اتهام نشر اکاذیب به سه فقره هفتاد و شش ضربه شلاق تعزیری با اجرای مجازات اشد (فقط مجازات اشد قابل اجرا است) » صادر کرده است.

این حکم به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.

گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر خواهان لغو این تنبیه‌ بدنی غیرانسانی، مغایر با حقوق بشر و حقوق بین‌المللی، دادگاه عمومی و دادگاه تجدید نظر شهر ساوه است.