رفتار غیر انسانی با یک روحانی اهل سنت

0

فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ایران

زندانیان سیاسی هموطن بلوچ طی بیانیه ای انتقال مولوی نورالدین کاشانی به سلول انفرادی به منظور اعدام و همچنین استمرار رفتارهای وحشیانه و توهین آمیز علیه این روحانی اهل سنت را محکوم کردند و از مراجع بین المللی و حقوق بشری خواستار اقدامات لازم برای پایان دادن به این رفتارهای غیر انسانی هستند . این بیانیه جهت اطلاع عموم و ارسال به سازمانهای حقوق بشری و رسانه ها در اختیار « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » قرار داده شده است متن بیانیه به قرار زیر می باشد:
روز پنجشنبه اول بهمن ماه ۱۳۹۴ به مولوی نورالدین کاشانی که در زندان مرکزی زاهدان در حالت بلاتکلیفی محبوس می باشد اطلاع دادند که باید به دادگاه برود . پس از خروج از بند به او دست بند و پابند می زنند و وی را با خود به بند قرنطینه می برند و بعد از ۱ ساعت رئیس بازرسی زندان آقای محمد ناروئی و معاونش آقای غدیر می آیند پیش مولوی و بهش میگویند: ما شما را اینجا آوردیم برای اعدام و برای فرستادنت به قیامت . مولوی در جواب بهشون میگوید: که من همیشه به یاد قیامت هستم این شما هستید که قیامت را فراموش کرده اید که بی گناهان را بدون برگزاری دادگاه اعدام می کنید و بعد از این مشاجره لفظی آنها از سلول خارج می شوند و می روند.

پس از ۳ روز، حتی برای نماز هم دستبند و پابند را باز نمی کنند تا روز یکشنبه ۴ بهمن ماه شب هنگام مولوی را می فرستند به بند ۳ و بعد از ۲ روز، روز سه شنبه ۶ بهمن رئیس حفاظت و اطلاعات زندان آقای غلامی، مولوی را احضار می کند و با الفاظ تند مولوی را تهدید به زدن ریش تاکید می کند. مولوی بهش میگه من ریشم را کوتاه نمی کنم چونکه در مذهب ما اهل سنت زدن ریش حرام است چه برسد برای علما ، ریش خیلی مهم است و با برخورد فیزیکی کلاه مولوی را از سرش بیرون و روی میز کارش پرت می کند و با لحن تند بهش میگه از امروز به بعد تو بند حق پیش نماز بودن برای نماز را نداری و حق بیان مذهبی و شرکت در مراسم مذهبی را نداری و مولوی را بازمی گردند به بندش.
ما زندانیان سیاسی زیر: عبد المالک میر بلوچ زهی معروف به حمزه ریگی ،مولوی عبد الواحد شهنوازی ،بشیر احمد حسین زهی ، زبیر هود ،میسم چندانی ، شهاب دری ،عبد الوحید هود ،مسلم دهواری ،ابوبکر دهواری، عبدالستار بهرام زهی ، حسن دهواری ،ابوبکر رستمی این چنین رفتار وحشیانه که توهین به مذهب اهل سنت به علما و قوم بلوچ است را بشدت محکوم می کنیم و از مقامات عالی سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر آقای احمد شهید تقاضا داریم جلوی این رفتارهای وحشیانه گرفته شود و خواهان اقدام فوری و عکس العمل سریع در این تقصیر هستیم . چونکه جان علما ، حفاظ و بقیه زندانیان سیاسی که در زندان بسر می برند در معرض خطر جدی هستند.

ایران: صدور مجوز برای زمین ‌خواری

1

بر اساس طرح تازه مجلس اراضی ملی که تا سال ۱۳۸۵ به‌صورت غیرقانونی تبدیل به باغ یا اراضی زراعی شده‌اند، مجاز شمرده‌شده و وزارت کشاورزی باید برای آن‌ها مجوزهای قانونی تغییر کاربری صادر کند.

یک کارشناس منابع طبیعی به خبرنگار مهر می‌گوید: ظاهراً دل‌نگرانی از طرح‌ها و لوایح و اعلام مصوبه‌هایی که تن طبیعت رنجور وطن را بلرزاند تمامی ندارد. هنوز سایه نگرانی‌های طرح «حذف آب‌بهای محصولات استراتژیک کشاورزی» از سر طبیعت نگذشته است که ناباورانه از طرح قانونی دیگر در ماه‌های پایانی مجلس نهم خبر می‌رسد که تصویب آن، زمینه دست‌اندازی‌های گسترده به اراضی ملی و انفال را فراهم می‌کند.

هومان خاکپور درباره این طرح توضیح می‌دهد: این روزها که طبیعت کشورمان سخت‌ترین شرایط شکنندگی خود را تجربه می‌کند، طرح قانون «حفظ اراضی کشاورزی جمهوری اسلامی ایران» نگرانی‌های زیادی را در بین کارشناسان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و فعالان حوزه محیط‌زیست کشور به وجود آورده است. به‌موجب بخش‌هایی از این قانون قرار است «اراضی ملی که تا سال ۱۳۸۵ به‌صورت غیرقانونی تبدیل به باغ یا اراضی زراعی شده‌اند، مجاز شمرده‌شده و وزارت جهاد کشاورزی مأموریت می‌یابد تا برای تغییر کاربری این اراضی از ملی به زراعت و باغداری و … مجوزهای قانونی صادر کند».

به اعتقاد او این قانون پیش از همه موجب جسورتر شدن متخلفان و قانون‌گریزان می‌شود و اعمال خلاف قانون آنان را مشروعیت و وجاهت قانونی خواهد داد و دست‌اندازی‌های بیشتر به عرصه‌های طبیعی و اراضی ملی را سبب خواهد شد و یقیناً روند تخریب رویشگاه‌های طبیعی کشور را شتابی نگران‌کننده خواهد بخشید.

این فعال محیط زیست تصریح می‌کند: تخریب گسترده اراضی ملی و کاهش وسعت رویشگاه‌های طبیعی جنگلی و مرتعی و همین‌طور نابودی بخش‌هایی از کوهستان‌های ارزشمند کشور نیز در شمار پیامدهای ناگوار و قابل‌پیش‌بینی تصویب این قانون خواهد بود.

خاکپور می‌گوید: شاید الزامات و محدودیت‌هایی به ظاهر برای رفع اینگونه نگرانی‌ها نیز تدوین شود اما آنچه محرز و مشهود است که البته تجربه‌های تلخی از قوانین مشابه در گذشته وجود دارد، سوءاستفاده‌ها و فراهم شدن فرصت‌های زمین‌خواری و دست‌اندازی‌های گسترده‌تر به اراضی ملی است.

دیده‌بان طبیعت بختیاری یادآوری می‌کند: حدود دو دهه پیش بود که با تصویب ماده ۳۴ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، به بهانه مجاز کردن تصرفات غیرقانونی قبل از سال ۱۳۶۵ بخش‌های زیادی از اراضی ملی و رویشگاه‌های طبیعی از دست رفت و برای تغییر کاربری آن‌ها به باغ و زراعت مجوزهای قانونی صادر شد!

این کارشناس منابع طبیعی هشدار می‌دهد: بدون شک رویکرد چنین قوانینی که زمینه زمین‌خواری‌ها و دست‌اندازی‌های گسترده‌ای در اراضی ملی و دولتی را فراهم می‌کند مغایر با منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری بوده که در ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ ضمن اشاره به پدیده شوم زمین‌خواری، بر وظایف دستگاه‌های قضایی و نظارتی بر جرم انگاری تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی تأکید فرموده و مجلس را مکلف به تصویب قوانین پیشگیرانه کرده‌اند.

خاکپور می‌گوید: از دستگاه‌های متولی طبیعت کشور و دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه انتظار می‌رود با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها و مجراهای قانونی و سازمانی مانند شورای محترم نگهبان، خواسته شود تا با نگاهی جامع نگرانه و دوراندیشانه به این مواد، اجازه ندهند با نادیده گرفته‌شدن وضعیت شکننده طبیعت کشور، شاهد ضعیف شدن دستگاه‌ حاکمیتی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و فراهم شدن زمینه‌های گسترش دست‌اندازی‌های مخرب به اراضی ملی و دولتی باشیم.

صداوسیما: چرا سخنرانی روحانی پخش نشد؟

1

طبق قانون، سخنرانی حسن روحانی در دومین همایش ملی اعتدال با عنوان «زنان، اعتدال و توسعه»که دارای رویکرد انتخاباتی بود از لیست پخش برنامه های صدا و سیما حذف شد.

به گزارش «نسیم آنلاین» صبح یکشنبه دومین همایش ملی اعتدال با عنوان «زنان، اعتدال و توسعه» با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد.

طبق روال معمول که سخنرانی های رئیس جمهور از صدا و سیما پخش می شود، این سخنرانی نیز در کنداکتور شبکه خبر برای پخش قرار گرفت اما پس از مشخص شدن موضوعات همایش و موضوعات سخنرانی رئیس جمهور که دارای رویکرد انتخاباتی بود، برای رعایت عدالت و جلوگیری از تبلیغات زودهنگام انتخاباتی، این سخنرانی رئیس‌جمهور بر اساس قانون از رسانه ملی پخش نشد.

چرا سخنرانی روحانی از صداوسیما پخش نشد؟

0

طبق قانون، سخنرانی حسن روحانی در دومین همایش ملی اعتدال با عنوان «زنان، اعتدال و توسعه»که دارای رویکرد انتخاباتی بود از لیست پخش برنامه های صدا و سیما حذف شد.

به گزارش «نسیم آنلاین» صبح یکشنبه دومین همایش ملی اعتدال با عنوان «زنان، اعتدال و توسعه» با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد.

طبق روال معمول که سخنرانی های رئیس جمهور از صدا و سیما پخش می شود، این سخنرانی نیز در کنداکتور شبکه خبر برای پخش قرار گرفت اما پس از مشخص شدن موضوعات همایش و موضوعات سخنرانی رئیس جمهور که دارای رویکرد انتخاباتی بود، برای رعایت عدالت و جلوگیری از تبلیغات زودهنگام انتخاباتی، این سخنرانی رئیس‌جمهور بر اساس قانون از رسانه ملی پخش نشد.

روایت رسایی از کاسب‌کاری در صداوسیما

0

به گزارش انتخاب، حمید رسایی در صفحه اینستاگرامش نوشته: در برنامه 20:30 امشب، گوینده خبر با تعمد و تاکید، بنده را به عنوان رد صلاحیت شده قطعي اعلام کرد! این در حالی است که بنده در متنی که امروز منتشر کردم، نوشته بودم در رسانه های مجازی دیدم که بنده را رد صلاحیت شده اعلام کرده اند و تاکید کردم که راضی ام به رضای خدا ولی وقتی به قرآن رجوع کردم، آیاتی آمد که دلالت بر رعایت تقوا و صبر می کرد. بنده ننوشتم که رد صلاحیتم قطعي شده ام. بدیهی است که رد صلاحیت باید ابلاغ قانونی شود که تا الان به بنده ابلاغ نشده است. مضافا اینکه بعد از ابلاغ هم مثل تمام دوره های قبل به دلیل امکان ارائه مستندات و توضیحات جدید، امکان اعتراض و بررسی مجدد از طرف کاندیداها هست. چهار سال قبل، شورای نگهبان صلاحیت یکی از کاندیداها را دو روز مانده به برگزاری انتخابات تایید کرد و از قضا این کاندیدا هم رای آورد. البته متاسفانه این نوع خبرسازی های رسانه ای شائبه رفتار تشکیلاتی برای بیرون کردن عده ای از گردونه رقابت دارد که قطعا ساحت ریاست سازمان صدا و سیما از آن مبراست ولی از برخی مدیران میانی که برخی کاسب و برخی رفیق جریانات سیاسی هستند، بعید نیست.

دشمن درصدد معرفی ولی‌ فقیه بدلی است

0

فردانیوز: گفتگو با نماینده رهبر معظم انقلاب در نیروی قدس سپاه: دشمن درصدد معرفی امام زمان و ولی‌فقیه بدلی است/ ملت ایران سقوط اسرائیل را خواهد دید

به گفته «حجت‌الاسلام و المسلمین علی شیرازی»، .امام زمان‌ تراشی و ولی‌فقیه‌ تراشی از برنامه‌های مهم دشمن برای براندازی نظام جمهوری اسلامی است.

وی افزود: دشمن به دنبال فتنه‌ای جدید است چراکه دشمن دست از فتنه‌گری خود برنمی‌دارد لکن باید به مردم آگاهی و بصیرت داد.

موضع جنگ طلبانه سپاه علیه عربستان

0جهان نیوز: جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران با اشاره به دخالت‌های عربستان در سوریه تأکید کرد: آنها می‌دانند در صورت دخالت اتفاقات ناگواری خواهد افتاد.

به نوشته روزنامه هآرتص، عربستان در نظر دارد تا از طریق نیروهای ارتش این کشور عملیات نظامی در سوریه انجام دهد که این اقدام خطرناک به معنی جنگ حتمی عربستان با رژیم ایران در خاک سوریه است.

حسین سلامی، جانشین فرمانده ‌کل سپاه پاسداران روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد درباره اعزام نیروی زمینی عربستان به سوریه تأکید کرد: ما با سیاستمداران سعودی اتمام حجت کرده‌ایم؛ آن‌ها می‌دانند در صورت دخالت آنها اتفاقات ناگواری خواهد افتاد.

آیا هاشمی رفسنجانی خلع لباس می شود؟

0شفاف نیوز: جامعه روحانیت مبارز نام هاشمی‌رفسنجانی را از فهرست انتخاباتی خود حذف کرد. یک منبع آگاه گفت: نام آقای هاشمی‌رفسنجانی در فهرست انتخاباتی این جامعه قرار ندارد.

پیشتر نیز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نام هاشمی‌رفسنجانی را از فهرست انتخاباتی خود حذف کرده بود.

جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که به اسم اختصار «جامعتین» مطرح می‌شوند، از تشکل های مهم جریان اصولگرایی بوده و تصمیمات این دو تشکل مورد قبول همه طیف های جریان اصولگرایی است.

بازدید هیئت خارجی از اوین و باقی ماجرا

0

در بازدید هیئت خارجی از اوین؛ اجازه گفت‌وگو به زندانیان سیاسی داده نشد

خبرگزاری هرانا ـ روز گذشته یک هیئت خارجی از بند هفت زندان اوین بازدید کرد ولی مسئولین زندان مانع صحبت دو زندانی سیاسی با این هیئت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به محض ورود این هیئت خارجی که برخی از زندانیان آنان را از طرف سازمان ملل اعلام کرده اند، مقررات منع تردد در بند هفت زندان اوین اعلام شده است.

با حضور این هیئت با مترجم در کتابخانه بند هفت زندان اوین، دو زندانی سیاسی از جمله یک معلم زندانی قصد داشتند با این افراد صحبت کنند که اجازه گفتگو از طرف مسئولین زندان داده نشد.

در بند هفت زندان اوین تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی برخلاف اصل تفکیک جرائم همراه با مجرمان غیرسیاسی و مالی نگهداری می شوند.

نگرانی روحانی از تحریم گسترده انتخابات

0روحانی امروز رد صلاحیت‌های گسترده را موجب ایجاد یاس و نومیدی در مردم برای شرکت در انتخابات خواند و بدون نام بردن از ولی فقیه گفت: برخی تنها راه افراط را بلد هستند و راه‌های دیگر را نمی‌شناسند.

شورای نگهبان با رد صلاحیت شمار زیادی از نامزدهای اصلاح‌طلب و حامی دولت از حزب اعتدال و توسعه سبب ناخشنودی این گروه‌ها شده است.

به گزارش رادیو آلمان به نقل از خبرگزاری ایرنا، روحانی در سخنان خود درباره انتخابات آتی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی به طرفداران خود هشدار که باید خیلی حواسمان جمع باشد.

روحانی با توجه به حذف بسیاری از نامزدهای انتخاباتی از گروه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت گفت: من احساس می‌کنم در برخی از امور اگر درست نیندیشیم، ممکن است جامعه را مایوس کنیم و عده‌ای بگویند برای چه پای صندوق آرا بیاییم؟ چه کسی را انتخاب کنیم؟

وی گفت: می فهمم که آنچه خیلی‌ها می‌خواستند امروز مطلوب آنها در پیش چشمان‌شان نیست.